V FORUM PRZEDSIĘBIORCÓW

Polska firma rodzinna. Od silnych marek lokalnych do globalnej marki Polska

Termin: 6 czerwca 2016 r.

Liczba uczestników: ok. 250 osób

Miejsce: Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków

Godzina: 10.00-15.00

Prowadzący: Zbigniew Bartuś

publicysta społeczno-ekonomiczny Dziennika Polskiego i Grupy Polska Press

PATRONAT HONOROWY: Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego

{

RELACJA

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała ustawę o obowiązkowej przynależności do izb gospodarczych. „Dziennik Polski” nagrodził „Liderów Małopolski”.

Mniej kontroli w firmach i mniej obowiązkowych deklaracji – to tylko niektóre z ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej, jakie rząd ma przedstawić jeszcze w tym miesiącu. Ale najważniejszą zmianą dla firm będzie obowiązkowa przynależność do samorządu gospodarczego. Wysokość składki na rzecz izb ma zależeć od obrotu firm (więcej zapłacą te duże).

Ustawę w tej sprawie zapowiedziała podczas V Forum Przedsiębiorców Małopolski wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak zapewniała wczoraj, projekt jest już gotowy i wkrótce trafi do konsultacji. O jego powstanie i uchwalenie zabiegali m.in. przedstawiciele Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych.

Wczorajsze forum było też okazją do debaty o problemach i wyzwaniach, jakie stoją przed polskimi firmami rodzinnymi. Podczas uroczystej gali nagrodziliśmy i wyróżniliśmy laureatów plebiscytu „Dziennika Polskiego” – „Lider Małopolski”.

„Polska firma rodzinna. Od silnych marek lokalnych do globalnej marki Polska” – pod takim hasłem odbyło się wczoraj V Forum Przedsiębiorców Małopolski. Jego gośćmi byli m.in. wicepremier Jarosław Gowin, wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, członek Zarządu Województwa Grzegorz Lipiec, wojewoda małopolski Józef Pilch, wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba.

Jednym z tematów debaty zorganizowanej przez „Dziennik Polski” był „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego”. – Siłą tego planu jest umiejętne zestawienie słabości i siły polskiej gospodarki. To dobrze postawiona diagnoza, ale same znaki zapytania co do przyszłości – ocenia Andrzej Zdebski, prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Jak zaznacza, jego obawy dotyczą tego, że to polityka (a nie rzeczywiste potrzeby) zdecyduje o tym, co będzie realizowane z planu Morawieckiego.

A to właśnie ten dokument zakłada wsparcie na arenie międzynarodowej polskich championów światowej skali. Tyle że na razie tylko 6 polskich firm zasługuje na taki status i są to państwowe molochy. Tymczasem to przedsiębiorstwa rodzinne, jako najbardziej stabilne, są podstawą gospodarki.

– Widzę różnicę między naszą firmą a korporacjami – mówi Stefan Życzkowski, prezes firmy rodzinnej ASTOR, istniejącej od 1987 roku. – W korporacjach jest syndrom kwartału, menedżerowie skoncentrowani są na wynikach w takim okresie, może roku, nikt nie myśli o dalszych perspektywach – dodaje. Jego zdaniem nie jest ważne, czy biznes jest duży czy mały, ważne, że jest zdrowy i się rozwija.

– Jeżeli firma ma przetrwać, musi się rozwijać. Jak spocznie na laurach, upadnie – potwierdza Marek Maj, założyciel i wieloletni prezes firmy Smay. Podkreśla, że zawsze zatrudniał „zwariowanych inżynierów”, bo tacy ludzie są najbardziej nastawieni na rozwój. Stefan Życzkowski dodaje, że rozwój firmie zapewnia wolność i odpowiedzialność pracowników. – Ale wolność i brak odpowiedzialności to anarchia – przestrzega.

Jarosław Sułkowski, dyrektor Regionalnego Centrum Korporacyjnego PKO BP, zwraca uwagę, że rozwój firm oznacza, iż stają one przed problemami, z którymi do tej pory nie miały do czynienia. – Dlatego warto współpracować z instytucjami finansowymi, one mają bazy danych, na pewno zetknęły się już z problemem, który akurat ma dana firma. Nie trzeba od razu słuchać tych rad, ale lepiej o nich wiedzieć – zachęcał dyrektor Sułkowski.

Dziś przedsiębiorcy często dowiadują się o przepisach, które ich dotyczą, już po fakcie. To ma zmienić obowiązkowy samorząd gospodarczy. – Powstanie w nim wydział legislacyjny, do którego będą trafiać wszystkie projekty nowych aktów prawnych. Bez zgody samorządu gospodarczego nie będzie można ich wprowadzić – mówi Janusz Strzeboński, wiceprezes Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych. Pomocą przedsiębiorcom ma służyć wydział prawny, który ma ich np. bronić w sporach z ZUS czy inspekcją pracy, ale też stanowić swego rodzaju sąd arbitrażowy w sporach firm o kwoty do 100-150 tys. zł.

Ale zmian w przepisach regulujących działalność gospodarczą trzeba znacznie więcej. Ministerstwo Rozwoju zapowiada ustawę o sukcesji działalności gospodarczej. – Polskie prawo nie jest przygotowane na takie nagłe przypadki. Jak umiera osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, to firma pada i nie da się z tym nic zrobić – przyznaje Piotr Woźniakiewicz, ekspert PricewaterhouseCoopers. A z drugiej strony polscy przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy z takich zagrożeń – o sukcesji właściciele firm rodzinnych zaczynają myśleć dopiero po sześćdziesiątce, w Niemczech – już w wieku 25-30 lat. Tylko 15 proc. polskich przedsiębiorców ma spisany testament. – Radzę moim rówieśnikom zrezygnowanie z funkcji prezesa – apeluje Marek Maj, który firmę przekazał synowi. I po pięciu miesiącach tego roku ma już lepszy wynik niż za cały ubiegły rok miał ojciec.

AGENDA SPOTKANIA

09:30 – 10.00

REJESTRACJA i bufet kawowy

10:00 – 10:45

Wystąpienie Ministra Rozwoju Mateusza Morawieckiego

10:45 – 11:30

Wystąpienie Członka Zarządu Województwa Małopolskiego Grzegorza Lipca

11:30 – 12:30

Case Study

12:30 – 13:30

Lunch

13:30 – 15:00

Dyskusja panelowa

15:00 – 16:00

Wręczenie nagród w plebiscycie Dziennika Polskiego „Lider Małopolski”

Uczestnicy panelu

Andrzej Zdebski – Prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie
Andrzej Tutajewski – Prezes Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych
Marek Maj – Przedstawiciel Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan
Piotr Woźniakiewicz – Przedstawiciel Firmy PwC Polska Sp. z o.o.
Jarosław Sułkowski – Dyrektor Regionalnego Centrum Korporacyjnego w Krakowie, Bank PKO BP S.A.
Stefan Życzkowski – Prezes Firmy ASTOR Sp. Z o.o.

O Forum Przedsiębiorców Małopolski

Czym jest Forum Przedsiębiorców „Dziennika Polskiego” - GENEZA

To stała rubryka na łamach Dziennika Polskiego, najbardziej opiniotwórczej i najczęściej cytowanej regionalnej gazety w kraju, współtworzona przez wszystkie organizacje przedsiębiorców.

To konferencje z udziałem ministrów i redakcyjne debaty ekspertów i polityków – relacje z nich docierają do największej grupy czytelników w Polsce.

To rzetelność i profesjonalizm. Twórcą i gospodarzem Forum Przedsiębiorców jest Zbigniew Bartuś, laureat najważniejszych nagród przyznawanych dziennikarzom ekonomicznym.

Tak, jak przedsiębiorcy, nie znosimy bicia piany. Działamy. Podpowiadamy decydentom rozwiązania. Patrzymy politykom na ręce. Rozliczamy. Nagłaśniamy dokonania polskich przedsiębiorców.

Co gryzie polskiego przedsiębiorcę? Zwłaszcza małego i średniego, który nie ma w Polsce prawie żadnej reprezentacji?

Złe przepisy?

Krzywdzące podejście i zachowanie urzędników?

Skomplikowane prawo podatkowe?

Brak odpowiednich fachowców?

Nieuczciwa konkurencja?

Ignorancja polityków?

„Dziennik Polski”, najstarsza i najbardziej opiniotwórcza regionalna gazeta w Polsce, od dziesięcioleci opisuje problemy i stara się je rozwiązywać. Od zarania III RP na celownik wzięliśmy m.in. absurdalne, niesprawiedliwe prawo gospodarcze oraz poczynania władzy zatruwające życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom, którzy są w Polsce stale niedoceniani i którzy nie mieli dotąd silnej reprezentacji. Staliśmy się rzecznikami ich interesów.

Dzięki wspólnemu działaniu „Dziennika Polskiego” i pospolitego ruszenia przedsiębiorców, które pod naszym patronatem zmienia się w silną reprezentację wielu tysięcy mikro, małych i średnich firm, udało się zmienić wiele patologicznych przepisów i praktyk władzy.

Prawo chroniące podwykonawców robót budowlanych, abolicja ZUS, wiążące interpretacje przepisów podatkowych, korzystna dla drobnego handlu interpretacja rozporządzenia o paragonach – przykłady naszych wspólnych sukcesów można mnożyć.

W roku 2013 zmieniliśmy tę doraźną współpracę – od alarmu do alarmu – w trwałą akcję. Tak powstało „Forum Przedsiębiorców Dziennika Polskiego”, stała rubryka współtworzona przez wszystkie najważniejsze zrzeszenia przedsiębiorców, w tym Małopolskie Porozumienie Organizacji Gospodarczych skupiające kilkanaście lokalnych i regionalnych izb gospodarczych, Małopolski Związek Pracodawców Lewiatan, Izbę Przemysłowo-Handlową w Krakowie i Krakowską Kongregację Kupiecką. „Forum Przedsiębiorców” stało się unikatową platformę wymiany informacji, porad – a zarazem swoistą

„siłą szybkiego reagowania”

do walki z absurdami i patologiami. Walki skutecznej – dzięki współpracy opiniotwórczego medium i organizacji przedsiębiorców, które – pod patronatem „Dziennika Polskiego” – postanowiły się zjednoczyć.

Wspólnie walczymy o lepsze prawo, pomagamy rozwiązywać problemy, wspieramy w zmaganiach z urzędnikami, wyjaśniamy prawne zawiłości. Ale też prezentujemy dokonania polskich przedsiębiorców, bo to ich wysiłkom zawdzięcza Polska swój niebywały awans cywilizacyjny ostatnich lat.

Cały czas staramy się uświadamiać decydentom i wszystkim Polakom znaczenie przedsiębiorczości i pomagać w budowaniu szacunku dla ludzi, którzy odważyli się prowadzić działalność gospodarczą.

Stałe miejsce w poczytnym dzienniku
Debaty ekspertów. Konferencje z ministrami

W ramach Forum Przedsiębiorców Dziennik Polski organizuje w Krakowie duże tematyczne konferencje z udziałem ministrów oraz redakcyjne debaty ekspertów i polityków na najważniejsze tematy gospodarcze i społeczne. Mają one zasięg ogólnopolski – relacje docierają do największej grupy czytelników w naszym kraju.

Diagnozujemy problemy trapiące przedsiębiorców w całej Polsce i wspólnie podpowiadamy politykom czołowych partii skuteczne rozwiązania.

Debaty i konferencje „Dziennika Polskiego” są dla tych, którzy od medialnych fajerwerków i wzajemnego opluwania oponentów wolą fakty, informacje i opinie ludzi kompetentnych.

ORGANIZATOR

PARTNERZY

Polska Press Sp. z o. o.
Biuro Projektów Specjalnych oddział Kraków
kom. +48 725 252 360
forumprzedsiebiorcow@polskapress.pl

ORGANIZATOR

REGULAMIN SERWISU