Materiał informacyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
– Małopolscy przedsiębiorcy są bardzo aktywni w aplikowaniu o środki dystrybuowane przez BGK. Patrząc na statystyki dla kredytu ekologicznego i kredytu technologicznego z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, województwo małopolskie znajduje się w TOP 5 – podkreśla Mateusz Szulc, główny ekspert w Departamencie Programów Europejskich Banku Gospodarstwa Krajowego.
Fot. BGK
Mateusz Szulc, główny ekspert w Departamencie Programów Europejskich Banku Gospodarstwa Krajowego
– BGK jest polskim bankiem rozwoju…
MS: – I dlatego Bank Gospodarstwa Krajowego od wielu już lat wspiera rozwój przedsiębiorstw, zarówno na płaszczyźnie technologicznej, jak i ekologicznej. Zarządzamy znacznymi środkami pochodzącymi z Funduszy Europejskich, aby oferować jak najlepiej dopasowane instrumenty wsparcia, w zależności od potrzeb i możliwości poszczególnych przedsiębiorstw. Mamy w ofercie zarówno produkty dotacyjne, jak również kilka rodzajów gwarancji bankowych. Nie można również zapominać o preferencyjnych pożyczkach.
– A z jakiej pomocy najchętniej korzystają, by być smart?
MS: – Bardzo dużą popularnością cieszą się programy gwarancyjne – zarówno najpopularniejsza gwarancja de minimis, jak również zyskujące na popularności gwarancje ze środków europejskich – Biznesmax plus i Ekomax. Na fali popularności kredytu technologicznego uruchomiliśmy w obecnej perspektywie unijnej również nowy produkt – kredyt ekologiczny. To produkt przeznaczony na zwiększanie efektywności energetycznej, która bardzo często idzie w parze z rozwiązaniami smart dla przedsiębiorstw. Istotną pulą środków są też programy finansowane z KPO, które są sukcesywnie uruchamiane w ostatnich miesiącach.
– BGK to jedna z tych instytucji finansowych, które bardzo mocno wspierają polską gospodarkę. Czy pomoc ta w równej mierze dotyczy wszystkich przedsiębiorstw?
MS: – Nasze programy odpowiadają potrzebom różnych przedsiębiorstw – zarówno mikro, małych i średnich firm, ale również większych – np. small mid-capsów i mid-capsów. Na wsparcie BGK mogą także liczyć naprawdę duże przedsiębiorstwa, zatrudniające nawet do 3 tysięcy pracowników. Oferta banku jest szeroka, uwzględnia specyfikę i potrzeby zróżnicowanych podmiotów.
– Spośród licznych programów, które oferuje BGK, który ma największe znaczenie dla małopolskich przedsiębiorców?
MS: – Małopolscy przedsiębiorcy są bardzo aktywni w aplikowaniu o środki dystrybuowane przez BGK. Patrząc na statystyki dla kredytu ekologicznego i kredytu technologicznego z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, województwo małopolskie znajduje się w TOP 5 województw z największą liczbą planowanych inwestycji. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku programów gwarancyjnych. Mając na uwadze otwierające się nowe, bardzo obiecujące możliwości wykorzystania środków z Krajowego Planu Odbudowy, przewidujemy kolejne inwestycje na terenie Małopolski. Polecam śledzić nasze kanały komunikacji – tam w pierwszej kolejności pojawiają się informacje o kolejnych uruchamianych programach ze środków KPO.
– BGK oferuje również wsparcie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Spośród licznych instrumentów finansowych, który cieszy się największą popularnością?
MS: – Oba programy dotacyjne wdrażane przez BGK – zarówno kredyt technologiczny, jak i kredyt ekologiczny cieszą się dużą popularnością pośród przedsiębiorców. W przypadku kredytu technologicznego cała alokacja została wyczerpana już w pierwszym naborze wniosków – przyznaliśmy dofinansowania warte ponad 760 mln zł. Ze względu na wyczerpanie alokacji obecnie nie planujemy kolejnych naborów w tym programie, ale jeżeli pojawi się taka możliwość, to będziemy rozmawiać z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej nad organizacją kolejnych naborów kredytu technologicznego. Dostępny dla przedsiębiorców jest kredyt ekologiczny – finansujemy modernizację posiadanej infrastruktury w celu ograniczenia zużycia energii pierwotnej o minimum 30% względem dotychczasowego zużycia. Planowaną datą zakończenia obecnie trwającego naboru jest 31 stycznia 2025 r., zatem jest jeszcze dużo czasu na przygotowanie wartościowych projektów. Rozwiązania służące oszczędności zużycia energii są bardzo często rozwiązaniami smart – możemy finansować inteligentne systemy zarządzania energią w przedsiębiorstwie, obejmujące np. zarządzanie procesami produkcyjnymi i wytwarzaniem energii z OZE na potrzeby własne. Zapraszamy do udziału przedsiębiorstwa planujące inwestycje na poziomie co najmniej 2 mln złotych – taka jest minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych w kredycie ekologicznym.
– Inwestycja musi przynieść minimum 30% oszczędności energii. Jak to liczyć?
MS: – Każdy wnioskodawca załącza do wniosku o dofinansowanie dokument audytu przygotowany na naszym wzorze. Obowiązkowym elementem dokumentu audytu jest audyt energetyczny przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, sporządzony dla budynku wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej. Nie może być to budynek mieszkalny ani zawierający lokale mieszkalne. Jeżeli przedsiębiorca planuje inwestycje z zakresu efektywności energetycznej – np. wymianę maszyn czy zakup instalacji OZE – przygotowuje również audyt efektywności energetycznej. Jeżeli z dokumentu audytu wynika, że zaplanowana inwestycja przyniesie minimum 30% oszczędności zużycia energii pierwotnej -można aplikować o dofinansowanie w kredycie ekologicznym.
– Wspomina Pan o instalacjach OZE. Czy można zatem kredytem ekologicznym finansować farmy fotowoltaiczne produkujące prąd na sprzedaż do sieci energetycznej?
MS: – Nie. Kredytem ekologicznym nie finansujemy takich inwestycji. Jeżeli w projekcie znajduje się instalacja OZE, to musi ona wytwarzać energię głównie na potrzeby własne wnioskodawcy – co najmniej 80% wyprodukowanej energii musi być zużyte przez wnioskodawcę w miejscu realizacji projektu.
– Pozostając przy aspekcie lokalizacji projektu – czy w ramach jednej inwestycji można zaplanować prace w kilku różnych miejscach?
MS: – Jeden wniosek o dofinansowanie obejmuje inwestycję realizowaną wyłącznie w jednej lokalizacji. Jeżeli przedsiębiorstwo posiada kilka oddziałów i chce je modernizować – musi złożyć oddzielne wnioski o dofinansowanie.
– Bank oferuje również gwarancje Biznesmax Plus oraz Ekomax, finansowane ze środków Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
MS: – Sukces gwarancji Biznesmax w poprzedniej perspektywie środków europejskich przełożył się na kontynuację programu w latach 2021-2027. Gwarancja Biznesmax plus dostępna jest zarówno dla kredytów obrotowych – z dopłatą do odsetek – jak i dla kredytów inwestycyjnych – z dopłatą do kapitału kredytu. Gwarancja Ekomax może być przeznaczona na finansowanie inwestycji podobnych do kredytu ekologicznego, w tym również o wartościach niższych niż 2 mln zł. W obu programach są dostępne środki, które czekają na wykorzystanie m.in. przez małopolskich przedsiębiorców.
– Czy branża turystyczna, sektor niesłychanie ważny dla gospodarki Małopolski, również korzysta z pomocy BGK?
MS: – Branża turystyczna może korzystać z naszych programów i chętnie to czyni. Oceniamy zaplanowane inwestycje hoteli i pensjonatów w zakresie zwiększania efektywności energetycznej, jak również wprowadzania nowych usług i rozwiązań polepszających standard świadczonych usług. Przedsiębiorcy z branży turystycznej są aktywni w kredycie ekologicznym oraz naszych programach gwarancyjnych. Zachęcamy kolejnych przedsiębiorców z tej branży do sprawdzenia naszej oferty i do kontaktu z Regionem Małopolskim BGK.
Mateusz Szulc
główny ekspert w Departamencie Programów Europejskich Banku Gospodarstwa Krajowego
Od początku kariery zawodowej związany z tematyką funduszy europejskich. Swoje ponad 9-letnie doświadczenie zawodowe zdobywał jako ekspert uczestniczący w ocenie wniosków o dofinansowanie projektów, realizacji umów o dofinansowanie, weryfikacji wniosków o wypłatę dofinansowania oraz kontroli projektów. Od ponad 4 lat specjalizuje się w dotacyjnych instrumentach wsparcia dla przedsiębiorców jako ekspert prowadzący szkolenia i wystąpienia na ten temat.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Współpracuje z sektorem publicznym i samorządowym. Wspiera budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i przedsiębiorczości, w tym ekspansję zagraniczną polskich firm. Finansuje inwestycje o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa kraju. Jest operatorem programów rządowych, zarządza środkami z funduszy europejskich i je dystrybuuje. Bank ma przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem. W 2024 roku świętuje jubileusz 100-lecia swojego istnienia.