Materiał informacyjny Miasta Kraków
Kraków: przestrzeń dla innowacji i ekosystemu przyszłości
Kraków jest ważnym ośrodkiem biznesowym i miejscem chętnie wybieranym przez inwestorów, jest też miejscem, w którym dynamiczny rozwój centrów badawczo-naukowych jest możliwy dzięki potencjałowi krakowskiego ośrodka naukowego oraz dobrze wykształconym, ambitnym i kreatywnym absolwentom i specjalistom. Miasto zapewnia odpowiednie otoczenie infrastrukturalne i organizacyjne, dlatego inwestują tutaj instytucje finansowe, firmy z sektora high-tech, life science, świetnie rozwijają się też startupy.
Jednym ze strategicznych celów miasta, zapisanych w dokumentach strategicznych Krakowa jest rozwijanie gospodarki opartej na wiedzy. Takie podejście odnosi się do transformacji gospodarczej, w której głównym źródłem wzrostu i konkurencyjności stają się wiedza, informacja, innowacje oraz umiejętności ludzkie. W takiej gospodarce kluczowe znaczenie mają wysoko wykwalifikowani pracownicy i eksperci, badania naukowe, infrastruktura ułatwiająca rozwój technologiczny oraz kreatywność. W Krakowie jest to możliwe dzięki zaangażowaniu kadr badawczych i biznesowych najwyższej jakości oraz dostępności, wciąż rozbudowywanego, zaplecza naukowego. Międzysektorowej współpracy nauki, biznesu i samorządu i wspieraniu innowacyjności towarzyszy odpowiednio profilowany system kształcenia. Z kolei Miasto dba o wysoką jakość życia mieszkańców, tworząc bogatą ofertę kulturalną, edukacyjną i sportowo-rekreacyjną oraz zapewniając wysokie poczucie bezpieczeństwa.
Dzięki wspomnianej już międzysektorowej współpracy, Kraków stale rozwija swoje możliwości wykorzystania potencjału cyfryzacji i nowoczesnych technologii: edukacja cyfrowa (programy edukacyjne dla mieszkańców, od najmłodszych po seniorów), cyberbezpieczeństwo (jako kierunek studiów na kilku uczelniach), cyfryzacja usług publicznych (konsekwentnie wdrażana przez samorząd), rozwój infrastruktury cyfrowej (inwestowanie w szybkie i niezawodne połączenia internetowe oraz narzędzia do zarządzania informacjami), promowanie innowacyjności (również w sektorze publicznym: miasto rozwija np. inteligentne systemy transportowe, wodociągowe czy przetwarzania odpadów oraz wdraża wiele rozwiązań z obszaru „smart city”).
Kraków jest jednym z głównych ośrodków dla firm technologicznych i innowacji w Polsce – wiele firm z tego sektora ma tutaj swoje siedziby lub oddziały. Krakowski lokalny ekosystem technologiczny już od dłuższego czasu dynamicznie się rozwija, a działające w mieście firmy, przedsiębiorcy i startupy koncentrują się w ramach kilku kluczowych pionowych sektorów technologicznych, mających strategiczne znaczenie, nie tylko dla miasta. Przykładami takich sektorów mogą być:
- a) FinTech (technologie finansowe) – Kraków jest miejscem, w którym rozwija się wiele firm z branży FinTech, oferujących rozwiązania dostosowane do sektora finansowego, w tym płatności elektroniczne, zarządzanie ryzykiem finansowym, bezpieczeństwo danych oraz blockchain. Firmy te wspierają zarówno lokalne, jak i międzynarodowe instytucje finansowe, wprowadzając innowacje w zarządzaniu finansami i bankowości,
- b) HealthTech (technologie medyczne) – ta branża koncentruje się w Krakowie na tworzeniu nowoczesnych rozwiązań dla opieki zdrowotnej, takich jak systemy diagnostyczne, platformy telemedyczne, innowacyjne urządzenia medyczne oraz narzędzia wspierające zarządzanie danymi medycznymi. Wzrost tej branży jest związany z rozwojem sztucznej inteligencji oraz zaawansowanych technologii w medycynie,
- c) AI i Data Science (sztuczna inteligencja i analiza danych) – Kraków wyróżnia się również w obszarze sztucznej inteligencji i analizy danych. Liczne startupy i międzynarodowe korporacje opracowują tu narzędzia do analizy dużych zbiorów danych, automatyzacji procesów biznesowych oraz rozwiązań związanych z uczeniem maszynowym i AI. Ta branża jest kluczowa dla rozwoju technologii predykcyjnych i optymalizacji procesów w różnych sektorach, takich jak marketing, logistyka czy przemysł.
Te pionowe sektory są kluczowe dla dalszego rozwoju Krakowa jako centrum innowacji technologicznych w Polsce i Europie. Znaczący dla lokalnej gospodarki sektor usług dla biznesu (GBS), zwłaszcza w ostatnich kilku latach przeszedł dynamiczne zmiany: wydatnie zwiększył się poziom zaawansowania świadczonych usług, co jest ściśle związane z rozwojem nowoczesnych technologii.
Działają tutaj, już od wielu lat, liczne duże firmy technologiczne, zarówno międzynarodowe jak i lokalne przedsiębiorstwa, np.: Motorola Solutions, IBM, Google, Cisco Systems, EPAM Systems czy Comarch. Dla sektora life science, który obejmuje m.in. badania biomedyczne, farmaceutyczne najlepszym przykładem jest Selvita S.A. – jedna z największych firm biotechnologicznych w Polsce, mająca swoją siedzibę główną w Krakowie; wraz z innymi firmami i instytucjami z tego obszaru, współtworzy ona Klaster Life Science, który stanowi znakomitą platformę współpracy i wymiany wiedzy. Ponadto na wszystkich znaczących krakowskich uczelniach działają centra transferu technologii. Liczne uniwersytety i instytuty badawcze generują innowacyjne pomysły i technologie, a także dostarczają wysoko wykwalifikowaną kadrę dla sektora technologicznego.
Kraków jest również bardzo atrakcyjnym miejscem dla startupów. Przedstawiciele tej formy aktywności biznesowej doceniają Kraków m.in. ze względu na dobrze rozwinięty ekosystem wspierający przedsiębiorczość, dostępność finansowania, współpracę z instytucjami naukowymi oraz międzynarodowe połączenia biznesowe. Dlatego takie podmioty, jak Estimote, Brainly, Callpage, Synerise czy Silvair sa już szeroko znane. Środowisko startupowe, to już ponad 300 takich podmiotów zatrudniających setki osób, produkując rozwiązania wykorzystywane na całym świecie i zdobywając coraz większe międzynarodowe uznanie.
Pod Wawelem działają prężne instytucje wspierające powstawanie i rozwój startupów, w tym m.in. inkubator w Krakowskim Parku Technologicznym, #OMGKRK czy Fundacja Kraków Miastem Startupów. Miasto wg Global Startup Ecosystem Report 2021 jest jednym ze 100 najlepszych na świecie ekosystemów startupowych.
Promowanie innowacyjności jest związane z budowaniem i rozwijaniem kultury współpracy międzysektorowej – znacząca jest rola Miasta w tworzeniu platform wymiany wiedzy i doświadczeń, zwłaszcza w trójkącie biznes-nauka-samorząd.
Z kolei przykładem miejskiej innowacji biznesowej jest Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych ZABŁOCIE 20.22, który jako przestrzeń przeznaczona dla aktywności różnych podmiotów: startupów, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, mieszkańców czy lokalnych społeczności, jest miejscem współpracy i konkretnych działań na rzecz np. przedsiębiorczości społecznej, sieciowania i budowania partnerstw między sektorem publicznym, biznesem, nauką, mieszkańcami, grupami nieformalnymi, organizacjami pozarządowymi.
Atrakcyjność biznesową Krakowa potwierdzają dane z najnowszego raportu firmy MOTIFE „Krakow IT Market Map”. Kraków, w ciągu ostatniej dekady, stał się wiodącym centrum technologicznym w Europie i centralną lokalizacją dla światowych korporacji z branży usług biznesowych i technologii. Analizie poddano ponad 320 firm zatrudniających pod Wawelem łącznie ok. 100 tys. osób, w tym 43,5 tys. specjalistów IT. Przedstawione w raporcie statystki wskazują, że:
- Kraków stał się wiodącym centrum technologicznym w Europie i najlepszym wyborem dla nowych inwestycji;
- na krakowskim rynku IT pracuje ok. 55 tysięcy specjalistów;
- 30 największych pracodawców IT w stolicy Małopolski zatrudnia łącznie 28,1 tys. specjalistów;
- w ciągu ostatnich pięciu lat wprowadziły się do Krakowa 63 nowe firmy zatrudniające więcej niż 10 specjalistów IT każda;
- 38 proc. specjalistów IT w Krakowie pracuje w firmach amerykańskich, 17 proc. w polskich, a 11 proc. w firmach z UE (z wyłączeniem naszego kraju);
- trzy największe branże zatrudniające specjalistów IT to: IT Consulting & Services (27 proc. zatrudnienia), finanse (16 proc.) i oprogramowanie (15 proc.).
Powyższe dane wskazują, że Kraków to istotny ośrodek dla firm technologicznych i innowacji, który przyciąga zarówno lokalnych jak i międzynarodowych graczy z branży technologicznej. Na bardzo konkurencyjnym, globalnym rynku, Kraków przyciąga młodych ludzi i specjalistów, którzy tutaj chcą spożytkować swoje talenty. Szerokie możliwości rozwoju i kariery dają im obecne tu liczne światowe korporacje, startupy oraz lokalne, polskie firmy. Nasze miasto jest nowoczesną metropolią o międzynarodowym znaczeniu, rozwijającą się dzięki innowacjom i nowym technologiom, które pozytywnie stymulują gospodarkę, ale i przekładają się na wysoką jakość codziennego życia jej mieszkańców.