Materiał informacyjny Politechniki Krakowskiej
Politechnika Krakowska dla Małopolski
24 października Politechnika Krakowska zorganizowała po raz kolejny Inżynierskie Targi Pracy. Zainteresowanie wydarzeniem było bardzo duże, także wśród przedsiębiorstw, które przygotowały swoje stoiska, by zaprezentować studentom oferty pracy, praktyk i staży. Inicjatywa realizowana od wielu lat przez Biuro Karier PK jasno pokazuje, że rynek pracy potrzebuje osób z politechnicznym wykształceniem. Badanie zawodowych losów magistrów inżynierów z dyplomem Politechniki Krakowskiej po trzech latach od ukończenia przez nich studiów (rocznik 2020) dało znakomity rezultat. Według raportu 96 proc. wychowanków PK pracuje, a co istotne – zdecydowana większość w zawodzie. Te pomyślne wskaźniki są efektem nie tylko sporego zapotrzebowania na specjalistów w konkretnych branżach, lecz również odpowiednio dopasowanej do wymagań rynku oferty kształcenia. Należy podkreślić, że wiele firm wspiera kierunki studiów realizowane na PK, patronuje im, pozwala na realizację praktyk. Często pracownicy różnych przedsiębiorstw prowadzą zajęcia dla studentów, dając im w ten sposób dawkę praktycznej wiedzy, ale też informację o potrzebach i oczekiwaniach rynku względem jego przyszłych uczestników.
Najcenniejszym kapitałem każdej szkoły wyższej jest wiedza – ta przekazywana kolejnym pokoleniom studentów oraz w rozumieniu potencjału pracowników naukowych. Ich badania i realizowane przedsięwzięcia umożliwiają rozwój samej uczelni oraz otoczenia społeczno-gospodarczego. Projekty prowadzone na PK mają wysoki potencjał wdrożeniowy i dotykają niemal każdej dziedziny życia. W kontekście wodorowej transformacji regionu bez wątpienia cenne są m.in. doświadczenia i osiągnięcia naukowców Politechniki Krakowskiej, którzy technologie wodorowe badają od ponad 40 lat. W styczniu br. odbyła się prezentacja tłokowego silnika spalinowego do zasilania wodorem. Innowacyjne rozwiązanie opracował zespół wynalazców pod kierunkiem prof. Marka Brzeżańskiego. Naukowcy z Politechniki tworzą nowatorskie rozwiązania dla szeroko pojętej medycyny, budownictwa, transportu, branż: IT, architektonicznej, mechanicznej, elektrotechnicznej, chemicznej, energetycznej i wielu innych. Ponadto przygotowują ekspertyzy i opinie. Pracownicy Politechniki Krakowskiej są regularnie zapraszani do gremiów eksperckich, których działalność ma na celu merytoryczne i naukowe wsparcie m.in. dla kluczowych projektów infrastrukturalnych. Dość wspomnieć, że specjaliści z Politechniki zostali powołani przez prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego w skład Rady Naukowo-Technicznej ds. Budowy Metra. Na jej czele stanął rektor PK prof. Andrzej Szarata.
Uczelnia techniczna nie może realizować swoich zadań bez odpowiedniej infrastruktury badawczej. Zaplecze laboratoryjne PK ciągle się rozwija, powstają nowe placówki i pracownie. W styczniu 2024 r. otwarte zostało Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej oferujące szeroką paletę możliwości badawczych, z których korzystać mogą zarówno przedsiębiorcy i przemysł, jak i samorządy. Prowadzone w LAŚ prace badawcze dotyczą wielu kluczowych obszarów, w tym przewietrzania miast i skutecznego zwalczania problemu smogu. Specjalnie zaprojektowane tunele aerodynamiczne i cała infrastruktura pozwala przeprowadzać m.in. analizy wpływów środowiskowych i klimatycznych na ludzi, budowle i ich konstrukcje czy testować innowacyjne rozwiązania dla energetyki wiatrowej, rynku materiałów i produktów budowalnych. Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego z bogatą ofertą dla firm, Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych, Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych – centrum badawcze wyposażone w najwyższej klasy aparaturę do wykonywania najdokładniejszych pomiarów świata w skali od nano do wielkogabarytowej, które są kluczem do rozwijania najbardziej zaawansowanych technologii we wszystkich gałęziach przemysłu – to zaledwie kilka przykładów placówek, wynoszących Politechnikę Krakowską na szczególne miejsce na mapie województwa.
Politechnika Krakowska od blisko 80 lat wywiera wpływ na polską naukę i ma wkład w rozwój gospodarki. Zakres i jakość prowadzonej na PK działalności badawczej i dydaktycznej pozwala z optymizmem patrzeć w pełną wyzwań przyszłość, a także właściwie odpowiadać na potrzeby niezwykle dynamicznej codzienności.